Lorsqu'un homme mange ,boit, jouit des resultats de son travail, c'est un Don de Dieu ....................

jeudi 18 août 2016

K-2 Belgeleri

Trafik Denetimleri ve Cezaları

Sn.Yetkili


Firmanıza kayıtlı,her türlü kamyon, kamyonet,minibüs tarzı Araçları kullanan Sürücülerinize,18 Ağustos 2016 tarihine kadar (Mesleki yeterlilik Belgesi)''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' almanız yasa gereği zorunlu kılınmıştır. 

''25 Şubat 2003 öncesi ehliyete  sahip olanlar, 18 Ağustos 2016 tarihine kadar SRC Belgesini,eğitime ve sınava katılmaksızın,egitim ve sınav ücreti(700 TL)  ödemeden, kart ve hizmet ücreti(275 TL) ödeyip,tarafımızca doğrudan alma hakkına sahiptirler.''

''Son müracaat  18 Ağustos 2016 tarihidir''

Ulaştırma Bakanılığı 4925 Sayılı Karayolu Kanunu; ''SRC ve Psikoteknik Belgesi''
17 Ağustos 2016 tarihine kadar sorulmaz,  18 Ağustos 2016 tarihinden sonra Trafikte yapılacak uygulamlarda ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' bulundurmayan sürücülere ve araç sahiplerine''Cezai İşlem'' uygulanacaktır.


1-Firma sahiplerine; 18 Ağustos 2016 tarihi itibariyle şöförlerinizin işlerine devam edebilmeleri için mutlak surette ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' almak zorundadırlar. Aksi halde sürücülerinize ve firmanıza ''Cezai İşlem'' uygulandığı gibi araçta bağlanacaktır. 


2-Şöförlere; Firma sahipleri 18 Ağustos 2016 tarihi itibariyle ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' olmayan sürücülere araçlarını vermeyecekleri için işi bırakmanız dahi söz konusu olabilir,bu sebepten biran önce kaydınızı yaptırıp belgelenizi alınız.

''Araclarınızda SRC ve Psikoteknik Belgelesi bulundurmak yasa gereği zorunludur.''

Yapılacak uygulamalarda sürücülerinizin ''SRC ve Psikoteknik Belgesi'' bulundurmaması durumunda Firmaya 5000 TL Sürücülere 250 TL Para cazası işlemi uygulanır.


SRC Belgesi nedir?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Denetimlerde yük veya yolcu taşıdığınız baz alınmaz şirket adına kayıtlı veya ticari bir araç kullanıyorsanız SRC Belgesi ve Psikoteknik belgesi ibraz zorunluluğunuz vardır..


Psikoteknik Belgesi nedir?

Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60. maddesi 'e' bendine göre profesyonel sürücülere Psikoteknik değerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73'üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları belirtilmiştir.

Psikoteknik degerlendirme nedir?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin(algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin(tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) Ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır.

Standart, tarafsız, bilimsel, değerlendirme Psikoteknik merkezimiz güler yüzlü personeli ve beş ayrı şubesiyle müşteri odaklı tarafsız ,standart ve bilimsel kriterlere uygun olarak psikoteknik değerlendirme, psikiyatri muayenesi ve sürücü davranış analiziyle sizlere hizmet vermektedir.K2 Belgesi nedir?

3,5 ton üstündeki (Kamyon) cinsi kendi öz mal araçları ile şehirler arası kendi yük ve eşyalarını taşıyacak olan firmaların alması gereken yetki belgesi türüdür.3,5 ton üstündeki Kamyon cinsi araçlar için indirim söz konusu değildir.K-2 Belgesi başvuru formu ve başvuru işlemleri için hazırlanması gereken  evraklar hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçin.

ÖNEMLİ NOT LÜTFEN OKUYUNUZ ; 

TRAFİK KAZASINA KARIŞAN SÜRÜCÜNÜN ''PSİKOTEKNİK BELGESİ'' YOK İSE SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN HASAR ÖDEMESİ YAPILMAMAKTADIR.KISACASI SÜRÜCÜLERİNİZİN BELGELERİNİN OLMAMASI DİREKT OLARAK FİRMANIZI ETKİLEMEKTEDİR.


Denetim yapacak birimler;

Ulaştırma bakanlığına bağlı 30 bin sivil memur,

Jandarma trafik, trafik polisi ,trafik zabıtası


İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANMIŞTIR.

25.02.2004 tarih ve 25384 sayılı Resmi Gazete(KTY Aslı)

08.09.2004 tarih ve 25577 sayılı Resmi Gazete(1.Değişiklik)

15.12.2004 tarih ve 25671 sayılı Resmi Gazete(2.Değişiklik)

Bu yazı T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI Resmi sitesinden alınmıştır.


Not:Sürücülerin Merkezlerimizde daha rahat ve hızlı bir şekilde testten geçebilmesi için gelmeden önce mutlaka randevu alınması gerekmektedir.Konu hakkında detaylı bilgiyi ve randevunuzu bölge Müdürümüz Sedat Bey'den alabilirsiniz.

İletişim :Ulaşabileceğiniz ilgili Telefonlar:

GSM :0533 454 4 405 

          0532 055 7 349
srcokulu@gmail.com

info@srcmuafiyetbelgesi.com

www.srcbelgesiegitim.comListeden Çıkmak İçin Tıklayın

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire

Pour publier un message, envoyez-le à :

_________________________

adetrap.traput@blogger.com

_________________________